Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie głośników do komputera?
Spis treści:
Do odtwarzania muzyki oraz ścieżek dźwiękowych z filmów, gier i seriali konieczne są słuchawki albo głośniki. Niektórzy używają monitora z wbudowanymi głośnikami, inni stawiają na urządzenia zewnętrzne. Jakie parametry są najważniejsze, jeśli chodzi o głośniki komputerowe? Czym się kierować podczas zakupów?
Polecane głośniki komputerowe
Najważniejsze parametry głośników do komputera
Oferta głośników komputerowych jest bardzo szeroka. Przed zakupem warto więc przejrzeć dostępne rozwiązania i przyjrzeć się ich specyfikacji. Oto najważniejsze parametry głośników komputerowych:
- Moc RMS – określa rzeczywistą głośność muzyczną głośników. Niska moc RMS jest charakterystyczna dla najtańszych konstrukcji, które mają ciche brzmienie, ale sprawdzą się np. do laptopa albo podczas niezbyt głośnego słuchania muzyki. W pozostałych przypadkach, warto sięgnąć po głośniki z wyższym parametrem mocy RMS – np. 60 lub 120 W.
- Komunikacja Bluetooth – coraz więcej modeli głośników do komputera jest wyposażonych w Bluetooth, co umożliwia komunikację bezprzewodową. Głośniki te najczęściej wymagają zasilania z sieci (nie licząc modeli całkowicie bezprzewodowych), ale za to nie trzeba ich podłączać np. do laptopa, by ich używać.
- Możliwość sterowania pilotem – to wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się np. podczas oglądania filmów, seriali i słuchania muzyki. By zmienić głośność lub wyciszyć dźwięk, wystarczy posłużyć się pilotem.
- Wyjście słuchawkowe – głośniki komputerowe powinny dysponować również łatwo dostępnym wyjściem słuchawkowym, dzięki czemu można będzie podłączać je w wygodny sposób.
- Design – nie można zapominać o tym, że głośniki komputerowe powinny prezentować się dobrze na biurku. W sprzedaży znajdziemy ogrom różnorodnych propozycji, a w tym głośniki w obudowie drewnianej, czarne, białe i w innych kolorach oraz w różnorodnych kształtach.
- Zakres obsługiwanych częstotliwości – warto wybrać głośniki oferujące szeroki zakres częstotliwości z górną granicą do 20 kHz lub wyższą .
Szukając głośników do komputera, warto wziąć pod uwagę zarówno parametry głośników, jak i ich cenę, a także opinie użytkowników. Dobrym pomysłem bywa również zerknięcie na modele głośników, które są najpopularniejsze w swojej klasie – zazwyczaj oferują dobre parametry i rozsądną cenę.
Jaka konfiguracja głośników do komputera?
Oferta głośników w zestawach obejmuje urządzenia w różnych konfiguracjach. Zestawy 7.1 czy 9.1 są najczęściej dedykowane do użytku w salonie, wraz ze sprzętem muzycznym lub telewizorem. Do komputera polecane są natomiast głośniki komputerowe:
- Głośniki 2.0 – czyli głośniki stereo. W zestawie 2.0 znajdują się dwa głośniki (lewy i prawy). Nie znajdziemy natomiast w takim pakiecie typowego głośnika basowego, ale jakość odtwarzanego dźwięku zależeć będzie od parametrów głośników. Zaletą takiego rozwiązania jest mała ilość miejsca, jaką zajmują kolumny oraz ograniczenie liczby kabli do minimum.
- Głośniki 2.1 – czyli zestaw dwóch głośników oraz subwoofera. W tym wypadku można liczyć na nieco lepsze oddanie głębokich basów niż w zestawie 2.0, ale oczywiście ostateczne parametry dźwiękowe zależą od wybranych głośników i od ich parametrów.
- Głośniki 5.1 – zdecydowanie bardziej rozbudowany zestaw głośników z dwoma głośnikami frontowymi, głośnikiem centralnym, dwoma głośnikami tylnymi i jednym subwooferem. Taka konfiguracja ułatwia uzyskanie dźwięku przestrzennego. Mankamentem jest natomiast ilość kabli, jakie trzeba rozprowadzić.
Wybór konfiguracji głośników do komputera warto uzależnić od kilku czynników. Ważne jest to, do czego głośniki będą używane. Jeśli do gier albo do oglądania filmów przed ekranem komputera, można postawić na zestaw 5.1 lub 2.1. Jeśli natomiast muzyka będzie odtwarzana z komputera, ale słuchać będziemy jej z odległości albo priorytetem jest dla użytkownika ograniczenie przewodów i miejsca potrzebnego na głośniki, to lepszą opcją będą głośniki 2.0 lub 2.1. Dla redukcji ilości kabli dobrym wyborem mogą okazać się również głośniki bezprzewodowe.
Zanim sięgniemy po konkretną konfigurację, należy sprawdzić, jaką kartą dźwiękową dysponuje komputer i jaką konfigurację może obsłużyć. Wiele kart dźwiękowych i układów zintegrowanych obsługuje głośniki 5.1, ale starsze urządzenia lub tańsze układy dźwiękowe mogą mieć inną specyfikację.
Popularne głośniki komputerowe z subwooferem
Głośniki z subwooferem oferują zazwyczaj nieco lepsze basy niż głośniki 2.0. Oto modele głośników komputerowych z głośnikiem niskotonowym, które cieszą się popularnością, są chętnie wybierane i dobrze oceniane przez użytkowników:
- Głośniki Logitech Z333 (980-001202) – stosunkowo niedrogie głośniki komputerowe 2.1, które dysponują pilotem na kablu, jak również wyjściem słuchawkowym. Ich moc RMS wynosi 40 W, a górny zakres częstotliwości to 20 kHz. Jest to popularny wybór do komputera, który sprawdza się w każdej sytuacji, a przy tym nie kosztuje wiele.
- Głośniki Creative SoundBlaster X Katana (51MF8245AA000) – ciekawa propozycja dla graczy i miłośników oglądania filmów na ekranie komputera. W zestawie znajduje się subwoofer oraz listwa dźwiękowa z czterema wbudowanymi przetwornikami. Taki pakiet umożliwia uzyskanie dźwięku przestrzennego z wysokiej jakości basem.
- Głośniki Logitech Z506 (980-000431) – zestaw głośników komputerowych 5.1 o mocy RMS 75 W (dla subwoofera jest to 27 W). Znalazło się w nich gniazdo słuchawkowe, a także różnorodne opcje podłączenia. Jeśli zastanawiasz jak podłączyć głośniki Logitech do komputera, to w tym wypadku możesz skorzystać z 6-kanałowego wejścia, by podłączyć je bezpośrednio do karty dźwiękowej. Na tylnym panelu znajdziesz również wejście 3.5 mm oraz RCA.
Wybór głośników komputerowych to spore wyzwanie. Oferta jest szeroka, a poszczególne warianty urządzeń mogą dość mocno się od siebie różnić. Najważniejszą kwestią jest wybór głośników o dobrej jakości brzmienia, które z łatwością można podłączyć do komputera.
Znajdziesz w Morele
Soundbary - Słuchawki bezprzewodowe - Słuchawki nauszne - Słuchawki gamingowe - Głośniki Edifier
Komentarze (0)